Jövő új útjai a pályaválasztás és az autonóm autózás világában
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), valamint a Pannon Fejlesztési Alapítvány (PFA) konzorciumi formában valósítja meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett Emberi Erőforrás Operatív Program, „A felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a felsőoktatásban” című pályázaton nyertes, EFOP-3.4.4-16-2017-00030 számú projektjét. A projekt 455,71 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósul meg, fő célja a felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok szervezése és az MTMI szakok népszerűsítése.
A konzorciumi partnerek a 2018. február 1-től 2020. január 31-ig tartó időszakban olyan több ezer résztvevőt érintő programokat, tananyagokat, új módszertanokat és szolgáltatásokat hoznak létre, amelyek felkeltik az érdeklődést a továbbtanulás, azon belül is az MTMI szakok és az autonóm autózás iránt. A lassan egy éve tartó projekt során már számos élményközpontú ismeretterjesztő program került megvalósításra az általános iskolai tanulók, a gimnáziumi diákok, a pedagógusok, valamint a diákok családtagjai számára.
A projektgazdák 2018 tavaszán olyan nagynevű cégekhez szerveztek látogatást mint a győri Audi Járműipari központ és a Robert Bosch Kft. A MOME 2018 nyarán a borsod megyei Tomoron szervezett nyári egyemet a hátrányos helyzetű diákoknak, ahol tudomány, technológia, mérnök és matematika (STEAM)-, műszaki-, textil-, grafika-, fotó- és film workshop programokon vehettek aktívan részt. A PFA szervezésében pedig a gyerekek egy két turnusból álló nyári táborba jutottak el, ahol az interaktív versenyek mellett megismerkedhettek a mérnöki pályát végzettek mindennapjaival is. Az autonóm autózáshoz kapcsolódóan a programsorozat része volt a zalaegerszegi tesztpálya bejárása is, ahol a jövő járműveivel kapcsolatos méréstechnikai és tesztelési feladatok várták a diákokat. Mindemellett a BME már két „képzők képzése” programon van túl, mely során olyan prezentációs és vizualizációs technikák alkalmazásait mutatták be, melyek mind az egyetemi oktatásban, mind látogatásokon tartott bemutatók során felhasználhatók.
Idén novemberben és decemberben a pályázat részeként egy 4 alkalomból álló műhelyfoglalkozást tart a MOME Bódvaszilason a hátrányos helyzetű diákoknak. A program elsődleges célja, hogy minden gyerek számára biztosítva legyen az esély, hogy felfedezze kreatív képességeit, és hogy a résztvevők különböző tudományterületekhez kapcsolódó kompetenciáit fejlesszék.
A „Jövő új útjai a pályaválasztás és az autonóm autózás világában” című projekt következő állomása 2018. november 29-én egy, a szubjektív idő témáját feldolgozó jövő mobilitásának kihívásaira alapuló workshop lesz. 2018. november 30-án pedig a MOME és a BME is nyílt nappal várja az érdeklődőket, ahol további információkat szerezhetnek a design, a formatervezés és a műszaki szakokon való továbbtanulással kapcsolatban.